Miejsca warte odwiedzenia - Bacówka na Maciejowej

Miejsca warte odwiedzenia - Bacówka na Maciejowej

Jednym z najpiękniejszych miejsc wartych odwiedzenia w polskich górach jest Bacówka PTTK na Maciejowej. Schronisko jest położone kilka kilometrów od Rabki Zdrój w paśmie Gorców. Znajduje się na wysokości 852 m n.p.m. Bliska odległość od miasta sprawia, że prawie każdy może sobie pozwolić na jej odwiedzenie.

Najpiękniejsze widoki

Wycieczka do schroniska wymaga przeciętnej kondycji fizycznej i trwa około 45 minut krótszym czarnym szlakiem lub około 1.5 godziny szlakiem czerwonym.

Schronisko zostało oddane do użytku jesienią 1977 roku, a powstało z inicjatywy Edwarda Moskały. Obecnie posiada około 30 miejsc noclegowych w warunkach turystycznych. Gdy wybierzemy się w odwiedziny do schroniska w piękny słoneczny dzień, gdy powietrze jest przejrzyste i klarowne możemy podziwiać piękne widoki na bliższą i dalszą okolicę. Z jednej strony mamy widok na Rabkę i sąsiednie miejscowości. W oddali dostrzeżemy Pasmo Policy i Beskid Makowski. Gdy odwrócimy nieco głowę, oczom naszym ukaże się dominujący w okolicy wierzchołek Babiej Góry. Wczesną wiosną i późną jesienią, gdy jej szczyt przykrywa warstwa śniegu, prezentuje się niczym afrykańskie Kilimandżaro. Od południowej strony mamy piękny widok na Tatry. W nocy dostrzeżemy nawet światła stacji metrologicznej na Kasprowym Wierchu.

Artystyczne zachody słońca i przepyszna kuchnia

Przy schronisku warto być w czasie gdy słońce chowa się za horyzontem. Najpiękniejsze zachody słońca są w listopadzie i grudniu, zwłaszcza gdy trafimy na słoneczny dzień, ale i w inne pory roku jest równie przepięknie. Latem możemy obserwować zachód słońca, siedząc przy ognisku, które można rozpalić na polanie w bliskim sąsiedztwie schroniska. Bacówka jest miejscem gdzie można spotkać wielu artystów. Częstym gościem jest poeta i autor np.: Rozmyślań nad poranną kawą - Dariusz Fijałkowski. Miejsce daje natchnienie i zmusza do myślenia. Może dłuższy pobyt tu będzie początkiem napisania ciekawej książki? Jak wydać książkę? Mając ciekawy pomysł i nieco talentu nie jest to wcale takie trudne. Schronisko zwłaszcza wśród miejscowych słynie z pysznej domowej kuchni. Często stałym elementem typowej niedzieli Rabczanina jest spacer na obiad na Maciejową. Specjalnością Bacówki są racuchy z jagodami, schabowy podawany z ziemniakami i kapustą zasmażaną i placki ziemniaczane z sosem czosnkowym. Z deserów wszyscy zachwycają się szarlotką i puszystym sernikiem z polewą jagodową i bitą śmietaną.

Cel wycieczki albo przystanek na szlaku

Bacówka na Maciejowej może być celem naszej wycieczki lub przystankiem nieco dłuższego spaceru. To tędy przebiega trasa liczącego 517 kilometrów Głównego Szlaku Beskidzkiego z Ustronia do Wołosatego. Wielu turystów przemierzających ten szlak jest gośćmi Bacówki. W niewielkiej odległości (około godzinę marszu) znajduje się kolejne schronisko - Schronisko na Starych Wierchach. A około 4 godzin od Bacówki leży cel wielu wycieczek - Turbacz.

Schronisko na Maciejowej jest warte odwiedzenia o każdej porze roku i na pewno nikt nie pożałuje wyprawy w to miejsce.